Márton régóta álmodott arról, hogy könyvesboltja, a „Papírvarázs”, ne csak egy polcokkal teli hely legyen, hanem egy élményt nyújtó közösségi tér. Az utóbbi időben azonban egyre kevesebb vásárló tért be, és a versenytársak online rendelései elvitték a vevőket. Egy reggel, miközben a régi könyvek porát törölgette, eszébe jutott a „egyszerű honlap készítés” lehetősége. Gyorsan rákeresett a neten, és ott találta meg őket – a Google Sites ingyenes eszközeit, amelyekkel akár egy délután alatt létrehozhatott egy egyszerű, de hatékony weboldalt. Márton úgy döntött: itt az ideje a változásnak.
Az első lépések varázslatosak voltak. Kiválasztott egy könyves témájú sablont, és feltöltötte a bolt legszebb fotóit: a fahéjas lattéját kínáló kis kávésarokról, a gyerekeknek szánt olvasósarkokról, és természetesen a polcokról, amelyeket színes könyvtáblák díszítettek. A főoldalon rögtön láthatóvá tette a heti programokat: könyvbemutatókat, írói találkozókat és gyerekeknek szóló mesékléseket. Legnagyobb ötlete azonban az volt, hogy létrehozott egy „Előregyártott könyvescsomag” szekciót, ahol a vásárlók témák szerint választhattak (pl. „Nyári kalandok” vagy „Filozófiai útikalauz”), és Márton személyesen válogatta össze a könyveket.
A tartalom szerkesztése közben Márton rájött, hogy a legnehezebb rész a mobilkompatibilitás. A Google Sites ugyan automatikusan reszponzív volt, de a képek néha torzultak kisebb képernyőkön. Egy barátja tanácsára letöltött egy képméretező alkalmazást, és manuálisan optimalizálta a fájlokat. A „Rólunk” oldalon megosztotta, hogyan alakult át a bolt egy elhagyatott antikváriumból a város irodalmi szívévé. Aztán eszébe jutott egy régi ötlet: mi lenne, ha a honlapon keresztül lehetne kölcsönözni könyveket? Létrehozott egy „Kölcsönzés” lapot, ahol a tagok havonta egy könyvet vihettek haza, és visszahozásukkor pontokat gyűjthettek.
A domain név választása már-már vitához vezetett. Márton ragaszkodott a „papirvarazs.hu” címhez, de kiderült, hogy az már foglalt. Végül a „papirvarazsbolt.hu”-ra esett a választása, és a Google Domains segítségével percek alatt aktiválta. Tesztelés közben egy vendég jelezte, hogy a kölcsönzési rendszer nem működik Safari böngészőben. Márton idegesen írt a támogatásnak, de másnapra már javították a hibát. A honlap elindításakor minden régi vásárlónak küldött egy emailt egy 10%-os kedvezménykóddal, és egy rejtvényt tett közzé, amelynek megoldása egy ingyenes kávé volt a boltban.
A honlap hatása egy hét alatt megmutatkozott. Az online kölcsönzési rendszerre többen iratkoztak fel, mint várták, és az előregyártott csomagokból karácsonyra elfogytak. Egy diákcsoport például rendszeresen használta a honlapot, hogy kitalálja, melyik könyvet vegye kölcsön következő esszéjéhez. Márton legnagyobb meglepetésére azonban egy külföldi magyar közösség is felfedezte az oldalt, és rendszeres rendeléseket kezdtek el küldeni hazai könyvekért. A „Heti Könyvajánló” blogbejegyzéseket pedig már iskolák is megosztották irodalomóráikhoz.
Fél évvel később a „Papírvarázs” már nemcsak könyvesbolt volt, hanem egy kulturális központ. A honlapon lehetőség nyílt virtuális írói körökre csatlakozni, és Márton egy „Élő Könyvklub” sorozatot indított, ahol olvasók videóhíváson keresztül beszélgethettek szerzőkkel. Néha visszagondolt arra a reggelre, amikor először beírta a keresőbe a „egyszerű honlap készítés” kifejezést. Rájött, hogy a digitális világban még a papír is új életre kelhet – ha valaki mer kísérletezni. Ma már nemcsak könyveket ad el, hanem kapcsolatokat épít, és a honlapja az álmai legszebb fejezetévé vált.
Mi őket választottuk : https://gyorsweboldalak.hu/